Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/sq-academy.pl/includes/menu.inc).

Czym odróżnia się kosmetyczka od kosmetologa? Do kogo lepiej się wybrać?

Pragnąc zadbać o siebie bardziej niż za pomocą zwykłych kosmetyków ze sklepów, wiele kobiet wybiera się do specjalistów zajmujących się skórą. Mają wiele, w zależności od potrzeb, opcji: lekarza medycyny estetycznej albo Kosmetologii, kosmetologa i kosmetyczkę.


Pierwszy z nich jest najmniej wybierany, ponieważ zajmuje się najpoważniejszymi kuracjami i leczeniem, a między kosmetologiem oraz kosmetyczką wielu z nas nie widzi żadnej różnicy. Ich profesje niewiele się różnią, a podobnie brzmiące nazwy nie sprzyjają dostrzeżeniu różnicy. Choć nie brzmi to zbyt wiarygodnie, jest ona jednocześnie znaczna oraz znikoma.
Kosmetologia jest dyscypliną, którą poznaje się podczas studiów licencjackich, które można uzupełnić często dwuletnimi studiami magisterskimi. Niegdyś kosmetologami nazywało się tylko osoby po medycynie, którzy skończyli odpowiednią specjalizację, bo kosmetyka lekarska jest częścią dermatologii. Kosmetyczki nie uczą się zawodu na studiach wyższych, a w szkołach zawodowych lub wybierają studium kosmetyczne. Po jedno lub dwuletnim przygotowaniu do zawodu mogą zatrudnić się w salonie.


Różnica zatem przede wszystkim na przygotowaniu. Szkoły zawodowe kształcą m.in. w fizjologii, dermatologii, budowy ciała, umiejętności praktycznych. Spektrum wiedzy wynoszonej z uniwersytetu obejmuje ponadto niektóre przedmioty medyczne, dotyczące biochemii i biologii, i także farmakologii itp.. Kosmetyka (gabinet kosmetyczny sosnowiec) (kosmetologia) jest więc dziedziną o wiele szerszą i oznacza dużo szerszy zakres wiedzy akademickiej.


dermokosmetyki
Author: Lies Thru a Lens 
Source: http://www.flickr.com


Czy przekłada się to na ramy świadczonych zabiegów? Raczej nie. Teoretycznie kosmetolog ma świadomość na temat pewnych mechanizmów, umie dodatkowo poprowadzić terapie takie jak aromaterapia albo masować, jednakowoż zasadniczo wykonuje takie same procedury jak kosmetyczka. Pewne rodzaje zabiegów o bardziej inwazyjnym działaniu są także w kompetencji lekarzy.


Czy znaczy to, że lepiej wybrać się do kosmetologa? Nie do końca. I studia o nazwie kosmetyka, i szkoły kosmetyczne starają się wypuszczać absolwentów o takim samym przygotowaniu praktycznym. Poziom usług zależy od indywidualnych predyspozycji i pasji do własnego zawodu.