Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/sq-academy.pl/includes/menu.inc).

Operacja witrektomii. Czym jest, dla jakich osób jest wskazany? Czy jest bolesny i na czym faktycznie polega?

Co to jest witrektomia? Wielu ludzi twierdzi, że to z pewnością zabieg ostatniej szansy. Niestety, sporo w tym racji. Przy użyciu wielu innowacyjnych technik i nowoczesnych narzędzi, dzięki rozwojowi nauki, można za pomocą witrektomii zatrzymać, a nawet leczyć choroby, które kilkadziesiąt lat temu prowadziły do utraty widzenia.
spojrzenie
Author: Evandro Felippe
Source: http://www.flickr.com
Witrektomia to usunięcie patologicznych zmian z ciała szklistego i siatkówki oka. Powszechnie wiadomo że, ciało szkliste jest specyficzną substancją, zajmuje ona tylną jamę oka. Lekarz specjalista kieruje chorego do takiego zabiegu, kiedy nie istnieją inne sposoby uratowania siatkówki lub ciała szklistego. W momencie chorób siatkówki wskazanymi do witrektomii jest otwór plamki, błona nasiatkówkowa czy odwarstwienie siatkówki. Jeżeli chodzi o ciało szkliste, to wskazaniami do witrektomii są krwotoki lub zmętnienia ciała szklistego. Na czym polega taka operacja?

Chirurg przeprowadza operację wpatrując się specjalistyczny mikroskop. Za jego pomocą jest w stanie precyzyjnie pociąć siatkówkę w trzech miejscach. Powstałe rany nie są niebezpieczne, gdyż mają długość od pół do jednego milimetra. Używając nacięć wyprowadzić można ciało szkliste, w zamian zaś wprowadzić do oka inny wypełniacz, na przykład gaz czy jałowe powietrze.

Typ substancji jest zależny od decyzji chirurga, bo dopiero podczas operacji może ocenić stan oka. Jednocześnie, witrektomii mogą towarzyszyć inne zabiegi, ale zależy to od tego, jakie schorzenia wpłynęły na zły stan oka.

Jeśli Twoim zdaniem prezentowany artykuł jest pasjonujący, to przeczytaj też pomocne źródło (https://stojo.pl/butelka), które posiada intrygujące informacje - one z pewnością Cię zaciekawią.

Witrektomia dość często przeprowadzana jest z wymianą zmętniałej soczewki. Mnóstwo osób zamartwia się bólem podczas tego typu operacji, ale czy słusznie ().
oko
Author: William Warby
Source: http://www.flickr.com
Czy witrektomia jest bolesnym zabiegiem? Przede wszystkim stosowana jest w nieczuleniu miejscowym, a cały zabieg trwa około sześćdziesięciu minut. Co więcej, jest to zabieg w trybie ambulatoryjnym, co znaczy, że tuż po niej można udać się do domu. Naturalnie, ból może się pojawiać przez kilka dni po zabiegu. Można go jednak zwalczyć zwykłymi tabletkami zwalczającymi ból dostępnymi bez recepty. Taki zabieg należy przeprowadzić w specjalistycznej klinice leczenia wad wzroku.